Bike Jamboree 2019

Pamiętacie? Dwa lata temu dojechaliśmy w rowerowej sztafecie z Polski do Japonii na międzynarodowy zlot skautów. Wywołaliśmy tam sensację. Spodobało nam się. W tym roku ruszamy jeszcze dalej.

Chcesz jechać z nami? Napisz TUTAJ. Gwarantujemy, że też Ci się spodoba.

Przedsięwzięcie będzie znacznie trudniejsze, a więc i ciekawsze. Startujemy pod koniec maja 2017, by przez kolejne dwa i pół roku, znów w rowerowej sztafecie, dotrzeć na międzynarodowy zlot skautów, tzw. Jamboree, do Zachodniej Wirginii w USA (lipiec/sierpień 2019), a potem wrócić do Polski.

Tak jest, zamierzamy przejechać na rowerach dookoła świata!

Dlaczego? Bo chcemy pokazać, że skauting to niebywale ciekawy ruch społeczny angażujący młodych, ambitnych i nietuzinkowych ludzi. Ludzi, którzy potrafią ze sobą współpracować niezależnie od sytuacji politycznej na świecie. Nie znają uprzedzeń wobec innych nacji czy religii. Nie zgadzają się z powszechnie panującymi na świecie nierównościami i aktywnie działają na rzecz pozytywnych zmian w swoim otoczeniu. Skauting to elita dzisiejszej młodzieży.

Trasa? Z Gdańska do Gdańska! 35 tys. kilometrów, 34 etapy (po ok. 3-4 tygodnie każdy), 21 krajów. Przez najpiękniejsze tereny półkuli północnej.

Zobacz na mapie: https://www.google.com/maps/d/viewer?ll=31.2364685420632%2C37.12554931640625&z=3&mid=1FjtZi2r5OTskdyoV_ewdDE1Zlx4

Szczegółowe informacje już niebawem na naszej nowej stronie internetowej www.bikejamboree.pl (link jeszcze chwilowo przekieruje Was na starą stronę, ale nie przejmujcie się – my też nie możemy się doczekać nowej) oraz nieustannie na facebook.com/RoweroweJamboree.

Pojedziemy przez Europę Wschodnią, Azję Centralną oraz syberyjskie bezkresy Rosji, aż po położone na „końcu świata” Jakucję i Czukotkę. W okolicach cieśniny Beringa przeprawimy się przez morze dzielące Azję od Ameryki Północnej. Będziemy kontynuować wyprawę drogami dziewiczej Alaski, północnej Kanady oraz zachodniej i centralnej części Stanów Zjednoczonych. Ze Wschodniego Wybrzeża „przeskoczymy” do Zachodniej Europy, by zakończyć na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, w miejscu, gdzie – mamy nadzieję – odbędzie się kolejny międzynarodowy zlot skautów w roku 2023.

Tak, bo Polska, a konkretnie ZHP, ma szansę zorganizować w 2023 roku największą imprezę w świecie skautowym, coś w rodzaju skautowych igrzysk olimpijskich, odbywającą się co cztery lata w innym kraju. Czy nasza kandydatura zostanie ostatecznie wybrana, dowiemy się już na początku sierpnia 2017, przejeżdżając rowerową sztafetą przez Baku. Bo to właśnie tam, w stolicy Azerbejdżanu, podczas międzynarodowej konferencji przedstawicieli skautingu, zapadnie decyzja, komu powierzyć honory gospodarza XXV World Scout Jamboree (więcej o polskiej kandydaturze na polska2023.pl/pl/).

Jeśli chcecie wziąć udział w rowerowej podróży dookoła świata, wyjeżdżając tylko na miesiąc, spotkać wyjątkowych ludzi, przeżyć arcyprzygodę i sprawdzić się w warunkach, które pozwolą Wam naprawdę poznać siebie, a przy okazji nie macie nic przeciwko temu, by przyczynić się do promocji Polski i polskiego skautingu (m.in. organizacji Światowego Jamboree Skautowego w Polsce), piszcie już teraz TUTAJ.

Kręgosłupem naszego wyjątkowego przedsięwzięcia są liderzy poszczególnych etapów. Tak było podczas sztafety Afryki Nowaka, tak było na Rowerowym Jamboree 2015, tak samo będzie i teraz. To liderzy sprawiają, że wokół projektu wytwarza się energia, że jest ciekawie, różnorodnie i twórczo.

Czego wymagamy od liderów?
  • umiejętności dobrania sobie zespołu, który podoła zadaniu przejechania danego odcinka sztafety
  • umiejętności harcerskich (nawigacja, puszczaństwo, liderowanie)
  • zaangażowania w Bike Jamboree 2019 nie tylko w trakcie swojego etapu
  • pasji do podróżowania
  • umiejętności improwizacji

Trasa jest niezwykle różnorodna i została wytyczona tak, by uczestnicy dotknęli i doświadczyli potęgi przyrody oraz natury, żeby mieli okazję spotykać dzikie zwierzęta i sprawdzić swoje puszczańskie umiejętności. W każdym etapie (z kilkoma wyjątkami) weźmie udział czterech uczestników z Polski oraz dwóch skautów z kraju, przez który będziemy przejeżdżać. Zadaniem liderów będzie dobranie sobie ludzi do przejechania kierowanych przez nich odcinków. Chcemy, by przynajmniej połowę polskiego składu stanowili harcerze (z dowolnej organizacji). O rowery i sprzęt biwakowy nie musicie się martwić, będziemy je sobie przekazywali z etapu na etap.

Rzućcie okiem na mapę, zapoznajcie się z terminami poszczególnych odcinków (w tabelce TUTAJ), zastanówcie się, którym etapem chcielibyście pokierować i piszcie. Nie zwlekajcie. Bazując na doświadczeniu z Afryki Nowaka i Rowerowego Jamboree 2015, zapewniamy, że wolne miejsca rozchodzą się szybko.

Serdecznie zapraszamy!

Fundacja Światowe Jamboree & Stowarzyszenie Afryka Nowaka

P. S. Jeśli to wszystko strasznie Wam się podoba, bardzo chcielibyście przeżyć tę przygodę, ale równocześnie nie widzicie się w roli liderów – też piszcie. Przekażemy Wasze kandydatury osobom, które będą odpowiedzialne za rekrutację uczestników poszczególnych etapów.

P. S. 2. Wciąż szukamy też ludzi, którzy chcieliby nam pomóc w koordynacji całego przedsięwzięcia – w tych wszystkich mało efektownych sprawach administracyjnych, których doprowadzanie do końca daje jednak mnóstwo satysfakcji i poczucie, że robi się coś, po czym ślad pozostanie na zawsze. W dodatku to coś, robi się w doborowym towarzystwie. Wiemy o tym, bo w ten sposób “zrobiliśmy” Afrykę Nowaka i Rowerowe Jamboree 2015. Jeśli chcesz nam pomóc i przy okazji zdobyć unikatową umiejętność organizowania międzykontynentalnych sztafet rowerowych, napisz w TYM SAMYM MIEJSCU.

P. S. 3. Gdyby kogoś naszły wątpliwości: nazwę “Rowerowe Jamboree” zmieniliśmy na “Bike Jamboree” nie dlatego, że nagle uznaliśmy język polski za szczyt obciachu. Nie. Po prostu w tym roku (w 2018 i 2019 również) w naszej sztafecie wezmą udział skauci i podróżnicy nie tylko z Polski, ale też z kilkunastu innych krajów, m.in. z Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Armenii, Iranu, Azerbejdżanu, Rosji, Kazachstanu, Mongolii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i państw Europy Zachodniej. Ponieważ zapraszamy ich do udziału w przedsięwzięciu, które będzie wymagające, postanowiliśmy, że ułatwimy im przynajmniej wymawianie nazwy.

fot. Kamila Kielar

Опубліковано у мандрівки | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь