Ринок сільського туризму: перспективи для Стрийщини

Cемінар під такою назвою 17 грудня відбувся у місті Стрий, що на Львівщині. Його ініціаторами та співорганізаторами виступили громадська організація “Агенція Регіонального розвитку “Перспектива Стрийщини” та Стрийська районна державна адміністрація.

З короткими промовами та привітаннями перед чималою кількістю учасників ( понад 20 осіб) виступили голова Стрийської РДАЛюбомир Стадник та директор коледжу, де власне й проходив захід, Василь Дмитришин. Вони були одностайні в тім, що Стрийщина має неабияку привабливість для розвою туристики, зокрема, й зеленого сільського туризму. Хоча й у цій соціально важливій сфері, окрім певних перспектив розвитку, є ризики та перешкоди. Про це в подальшому розповідали учасники семінару.

Показовим став виступ Олега Шмілика, голови Правління ГО “Агенція Регіонального розвитку “Перспектива Стрийщини” – «Пошуковий запит в Googl “Стрийщина туристична». Пан Олег навів конкретні приклади не дуже успішної інформаційної промоції галузі туристики в регіоні. Позаяк про існуючі вже агрооселі, туристичні маршрути та місця, привабливі зони екологічно чистого відпочинку та послуг потенціальні гості краю майже нічого не можуть довідатися із інформаційно-рекламних ресурсів. Пан Олег запропонував аби АРР ПС виступила комунікативним майданчиком для різних зацікавлених організацій у розвитку підприємництва в туристичній галузі.

Про майже подібні проблеми говорили підприємці агроосель Андрій Вепрів (с. Заплатин), Петро Федорович ( с. Хромогорб), Катерина Котик (туристичний комплекс с.Розгірче). Виступ пані Катерини був емоційним, однак водночас надзвичайно конструктивним. Бо за цією енергійною жінкою стоїть неабияка справа. Свого часу пані Катерина кардинально змінила своє життя, -присвятила себе створенню унікального туристичного комплексу у мальовничій місцині, селі Розгірче. Не обійшлося й без конфлікту із владцями, яких вона відкрито покритикувала за байдужість до рідного краю. Сьогодні,завдяки старанням та наполегливій праці цієї жінки лише влітку цього року понад 200 паломників завітали до перлини історично – культурних цінностей Сколівщини, – Печерного монастиря, пам’ятки наскального сакрального будівництва XIII – XVI століття. Ще майже три тисячі гостей мали змогу відвідати зелене господарство, де вирощують унікальні породи буйволів та та коників-гуцуликів, покуштувати неповторний сир із молока буйволиць. Пані Катерина переконана, що сільський туризм, це насамперед тиша та пошанування довкілля, – без знищення хресної дороги, несамовитого реву квадроциклів та інших атрибутів «цивілізації». Автор цих рядків з приємністю прийняв запрошення пані Катерини відвідати цей комплекс.

Пообіцяв підтримати ініціативи підприємців представник творчого об’єднання «Арт-Простір» Юрій Комарницький, який сьогодні формує базу дизайну сільського туризму та ініціює створення відповідного інтернет-ресурсу. У цьому його підтримала Людмила Курилишин – керівник відділу з питань культури, туризму, охорони культурної спадщини, культурних цінностей та релігій Стрийської РДА, яка розповіла про населені пункти Стрийщини, на території яких розвиток сільського туризму є найбільш перспективним.

Пожвавив дискусію стриянин, письменник Роман Пастух своєю доповіддю “Стрийщина-земля легенд і слави”. Саме творчі пошуки пана Романа стали основою інформаційного плакату, який отримали всі учасники заходу. Разом з тим, майже у всіх учасників прослідковувалося запитання: де ж взяти необхідні кошти для успішної реалізації своїх планів та задумів.

На це запитання постарався відповісти Олександр Магльона, президент Асоціації «Нові Горизонти». Пан Олександр розповів про такий досвід польських партнерів, підтримку громадських ініціатив структурами донорів від Європейського Союзу тощо. Однак і стверджував, демонструючи гарну презентацію, про наявність трьох китів розвою туристики на Львівщині. Ось вони, «кити»: ініціативність ( не та, що потім має покарання), від волонтерів до фахівців-менеджерів, – через створення мобільних команд різних рівнів: обласний, районний, територіальні сільські громади Львівщини. 2. Успішна комунікація- досягнення мети через зрозумілість намірів учасників процесу. 3. Партнерство: влада-бізнес-громада. ВСІ сторони є вмотивованими до спільних дій. Влада, зокрема, має стимул до партнерства через політику децентралізації. Громада пропонує нові правила гри- місцеві регуляторні акти, що стимулюють розвиток громад через СЗТ. Бізнес має перспективи розвитку інфраструктур СЗТ на місцевому, регіональному та міжнародному рівні. «Де лежать гроші для ініціатив небайдужих? Маємо потужних власних інвесторів- тимчасових трудових мігрантів, – стверджує пан Олександр. Мусимо навчитися формувати регуляторні акти задля підтримки місцевих ініціатив. Вже сьогодні потрібно визначитися із виборами до місцевих органів влади людей, які відповідально працюватимуть на розвиток «Малої Батьківщини», – територіальних громад регіону Підкарпаття. Маємо добитися аби в ОМС були фахівці, що займаються виключно пошуком коштів, в тому числі й підготовці проектів, для розвитку структур МСБ. Позаяк, як стверджує статистика, у країнах ЄС прибутки від МСБ складають понад 80% ( з них сфера туризму – 60%). В Україні доходи від МСБ – менш аніж 20 %, з них туризм, – заледве 7 %. Ось де поле для діяльності нової влади, бізнес-структур та НУО». Пан Олександр розповів також про досвід асоціації щодо допомоги підприємцям Дрогобиччини у підготовці до атестації садиб зі статусом агроосель сільського зеленого туризму. Одна з таких, – «Родинне гніздо» у гірському селі Жданівка, що була підготовлена Асоціацією «Нові Горизонти» до атестації Спілкою СЗТ, сьогодні готує ряд міжнародних проектів партнерства розвитку туристики. І наостанок Олександр Магльона запропонував учасникам семінару провести на Стрийщині восени 2015 року фестиваль бджільництва. Цю ініціативу зустріли оплесками.

Конструктивні пропозиції щодо розвою МСБ та сільського зеленого туризму на Стрийщині озвучили:

Йосипчук Орест, власник туристичної агенції TUI, депутат Стрийської міської ради – створення Асоціації зацікавлених сторін, навчання з організації зеленого туризму, залучення до партнерства представників туристичної галузі з Центральних та Східних регіонів України.

Маковський Петро, підприємець, експерт з кооперативного розвитку, ГО “Об’єднання “Самопоміч Стрийщини”- створення ініціативної групи, метою якої буде лобіювання розвитку галузі перед владою. Розробка Програми стратегічного розвитку туристичної галузі на Стрийщині. Продовження співпраці з Асоціацією “Нові горизонти”. Напрацювання модельних майданчиків з туризму.

Сікора Олександр, підприємець, голова ГО “Стрий-Ровер-Сіті”, запропонував цікаву ідею – туристичним маршрутом для велосипедистів має стати маршрут на колишній потужний військовий аеродром у Стрию.

Дмитришин Василь, директор коледжу, заявив, що «коледж готовий надати підтримку з навчання початківцям-підприємцям у галузі туризму, з розробки туристичних маршрутів тощо».

За напрацюваннями семінару було створено ініціативну групу з підготовки Асоціації зацікавлених у розвитку сільського туризму. Позаяк на семінарі не було байдужих. І це породжує надію на тривале та плідне партнерство органів місцевої влади, громадських організацій та підприємців. Задля розвою нашої Малої Батьківщини, – сіл та селищ унікального краю, – Підкарпаття, зокрема, Стрийщини, яка подарувала світу не лише чудову флору та фауну, але й непересічних особистостей. Саме вони, небайдужі, сьогодні творять майбутнє свого унікального краю та нашої країни. Бо хто, як не ми?


Контактна інформація: Асоціація «Нові Горизонти», вул.. Трускавецька, 71. М. Дрогобич, а/с 7, 82100, Львівська обл. тел./факс + 38 03244 35762, е-мейл: magliona@ukrpost.ua.

Автор : Олександр Магльона, президент Асоціації «Нові Горизонти»

 

Джерело

Опубліковано у Вивчаємо рідний край, преса, Туристичне місто. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь